Novohradské hory


Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam. Jedinečnost Novohradských hor spočívá především ve vzácně zachovalé přírodě ušetřené zásahů člověka díky své poloze v bývalém pohraničním pásmu. V roce 2000 zde byl vyhlášen Přírodní park Novohradské hory.

Turistika a cyklokvýlety

V blízkém okolí se nachází mnoho značených turistických cest a cyklostezek.

Žofínský prales

Národní přírodní rezervace Žofínský prales spolu s nedalekým pralesem Hojná Voda jsou nejstaršími rezervacemi u nás i ve střední Evropě.  Je nepřístupný pro veřejnost, ale prohlédnout si jej však můžete, ať už pěšky nebo na kole, aspoň z kolem něj vedoucícyklostezky č. 34 z Žofína k Huťskému rybníku příp. na Stříbrné Hutě.

Historické pamětihodnosti


Hrad Nové hrady

Rozsáhlá rekonstrukce této Národní kulturní památky byla dokončena v roce 2000. Součástí 45 minutové prohlídky po trase 1 je návštěva rozsáhlých gotických interiérů, obrazová galerie rodu Buquoyů  a několik exponátů hyalitového skla. Druhá, 30 minutová trasa, provází bytem panského úředníka.

Kontakt a rezervace: www.hrad-novehrady.eu, novehrady@budejovice.npu.cz

Český Krumlov

Český Krumlov je druhé turisticky nejnavštěvovanější místo České republiky. Díky zachovalému středověkému jádru města je zařazen od roku 1963 do městské památkové rezervace a od roku 1992 je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Třeboň

Historická část města s dominantami areálu renesančního zámku, gotického kláštera, souborem renesančních a barokních měšťanských domů na náměstí, půvabnou renesanční tradniční věží a novogotickým městským pivovarem se staletou tradicí je autentickým obrazem města doby vrcholné éry rybničního hospodářství 16. století.

Terčino údolí

Přírodně krajinářský park na ploše 138,3 ha. Je osázen značným množstvím cizokrajných dřevin. Můžeme obdivovat vstupní bránu z r. 1797, tvrz Cuknštejn, rybníky, 500 let starý památný dub a především pak umělý vodopád z roku 1817 napájený náhonem z říčky Stropnice. Vše spojuje 5 km dlouhá okružní naučná stezka. Celý park přístupný zdarma bez omezení po celý rok. K dispozici 2 parkoviště, v Údolí u Nových Hradů, nové před řekou Stropnicí hned za křižovatkou a starší přímo u brány.

Relaxace a koupání

Solné lázně Gmund


Svět koupání zahrnuje 7 bazénů. Solné bazény jsou vybaveny různou koncentrací soli, vodními masážními lehátky, kamenem s pramenem, protiproudovým kanálem, zemními vířivkami a masážními tryskami. Svět sauny obsahuje uvnitř


Koupání v létě


  • Přírodní koupaliště v Kaplici
  • Květoňovská přehrada
  • Freistadt v Rakousku – venkovní plovárna s tobogánem
  • Koupaliště Horní Stropnice - 55 m dlouhý, 25 široký venkovní bazén s kapacitou cca 300 lidí. Prošel náročnou rekonstrukcí díky níž byla ke stávajícímu areálu přidáno zařízení na čistění vody.

Lyžování

 

Ski areál Kozí pláň


Na kopci je sjezdovka se dvěma vleky (2x nová poma),sněžná dělo Sufag a rolba, čímž jsou zaručeny dobré sněhové podmínky pro lyžaře i snowboardisty. Pro večerní lyžování je sjezdovka osvětlena. Součástí areálu je dětské hřiště zdarma pro všechny a bufet s vnitřním i venkovním posezením. Podrobné info na www.kozi-plan.estranky.cz.

Ski areál Harmanschlag


Vše po čem touží srdce vášnivého lyžaře či snowboardisty naleznete v areálu Harmanschlag. Od skvěle připravených sjezdovek až po příjemný odpočinek v přilehlé restauraci. Naleznete zde lyžařský ráj především pro rodiny s dětmi.
Jsou zde k dispozici 3 moderní vleky, 6 sjezdovek s různou náročností (délka cca 500m), v okolí k dispozici 15km upravených běžeckých tras.

www.harmanschlag.cz

 

ZOO


ZOO Hluboká nad Vltavou

ZOO Ohrada - Hluboká nad Vltavou leží u loveckého zámku Ohrada, na břehu Munického rybníka. Zahrada se zaměřuje na záchranu ohrožených druhů. K nejvzácnějším exponátům patří vydra říční, vzácný čáp černý, sup mrchožravý a holub krvavý. Díky své poloze lze její návštěvu spojit s prohlídkou zámku.

ZOO koutek Dvorec

Park exotických zvířat o. p. s. Dvorec najdete v jižních Čechách (cca 20 km jižně od Českých Budějovic) uprostřed cesty mezi Borovany a Trhovými Sviny. Leží v krásném lesním prostředí mezi dvěma turisticky zajímavými oblastmi - Třeboňskem a Novohradskem


Další zajímavosti v okolí


Zlatá Ktiš, plavební klauza
Huťský rybník, plavební klauza
Myslivna, vrchol (1.040 m)
Stříbrné Hutě, zaniklá osada a sklářská huť